بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
صفحه اصلی بلاگ بامبینو کالا

سطل پوشک چیست

سطل پوشک چیست

سطل پوشک همان طور که از اسمش انتظار داریم سطل آشغالی است که به طور اختصاصی برای جمع‌آوری و دور ریختن دایپرهای کثیف طراحی و عرضه می‌شود. اما شاید برایتان سوال باشد استفاده از یک سطل جداگانه و مخصوص برای پوشک نوزاد چه مزیت‌هایی دارد و چرا باید از سطل پوشک بچه استفاده کنیم.

همچنین ممکن است سوالاتی در خصوص انواع سطل پوشک نوزاد و نحوه استفاده از آن برای شما پیش آمده باشد. در این مطلب به طور کامل در خصوص کاربرد سطل پوشک بچخ، مزایای استفاده از سطل مجزا برای دایپر و سایر نکات مهم در این زمینه بحث خواهیم کرد.


اگر از اکثر پدر و مادرها بپرسید چه کاری از عوض کردن پوشک نوزاد سخت‌تر است، پاسخ احتمالا جمع کردن و دور انداختن پوشک‌های کثیف باشد. هر بچه به طور میانگین حدود ۸ تا ۱۰ عدد پوشک در طول روز کثیف می‌کند و حفظ بهداشت و تمیزی محیط خانه با این حجم از زباله‌های بدبو کار آسانی نیست.

سطل پوشک وسیله‌ای کاربردی است که جمع‌آوری و دور انداختن دایپرهای کثیف را برای خانواده‌ها بسیار ساده‌تر می‌کند. ويژگی اساسی سطل پوشک درب محکم و سیستم درزگیری مخصوص آن است که از نشت بوی دایپرها و بدبو شدن خانه جلوگیری می‌کند. همچنین به دلیل طراحی خاص، مراحل جمع‌آوری و دور انداختن پوشک‌ها با کمک سطل پوشک بهداشتی‌تر از سطل آشغال معمولی است.

سطل پوشک نوزاد چه مزایایی دارد؟

شاید در نگاه اول استفاده از یک سطل جداگانه برای دور ریختن پوشک‌های کثیف ضرورت چندانی نداشته باشد و صرف هزینه برای خرید سطل پوشک کار بی‌موردی به نظر برسد. با این حال، نقش این وسیله در افزایش سطح بهداشت و سلامت خانواده و جامعه در طولانی‌مدت غیرقابل چشم‌پوشی است.

کنترل بو

مهمترین ویژگی مدل‌های مختلف سطل پوشک بچه، استفاده از روش‌های مختلف برای جلوگیری از نشت بو به بیرون است که به خوشبو ماندن محیط خانه کمک می‌کند. این موضوع به خصوص در مورد منازل کوچک آپارتمانی یا خانه‌هایی که سیستم تهویه آنها ضعیف است اهمیت ویژه‌ای دارد.

صرفه‌جویی در زمان

استفاده از سطل جداگانه برای پوشک، زمان بیرون بردن زباله‌های معمولی منزل را تا ۵۰ درصد کاهش می‌دهد. علاوه بر تأثیر مثبت زیست‌محیطی، این موضوع می‌تواند به میزان قابل توجهی برای صرفه‌جویی در زمان به اعضای خانواده کمک کند.

سادگی استفاده

طراحان و تولید کنندگان سطل پوشک از تعداد دفعات تعویض دایپر نوزاد در طول روز خبر دارند. به همین دلیل همواره تلاش می‌کنند با طرح‌های هوشمندانه و خلاقانه مراحل جمع‌آوری و دور ریختن پوشک‌های کثیف را تا حد ممکن برای خانواده‌ها ساده کنند.

افزایش سطح بهداشت

جدا کردن دایپرهای کثیف از سایر زباله‌ها از پخش شدن باکتری و آلودگی در محیط منزل جلوگیری می‌کند. به خصوص برای خانواده‌هایی که چندین فرزند دارند و تعداد دایپرهای کثیف در طول روز چند برابر است، جدا کردن دایپرها از سایر زباله‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد.

حفاظت از محیط زیست

در طراحی اکثر مدل‌های سطل پوشک از کیسه‌های دوستدار محیط زیست همچون کیسه‌های تجزیه‌پذیر استفاده می‌شود تا آسیب حاصل از این زباله‌ها به محیط زیست به حداقل برسد. در عین حال از مقاومت کامل کیسه‌ها در برابر پارگی و پخش آلودگی اطمینان حاصل می‌شود.

چگونه سطل پوشک از نشت بوی دایپر جلوگیری می‌کند؟

جلوگیری از پخش شدن بوی پوشک‌های کثیف در محیط خانه یکی از ویژگی‌های اصلی مورد انتظار از سطل پوشک است و تولید کنندگان از فناوری‌های مختلفی برای حداکثر بوگیری استفاده می‌کنند. در این بخش به معرفی تعدادی از فناوری‌های رایج در این زمینه می‌پردازیم.

فیلتر کربن

در بسیاری از مدل‌های سطل پوشک از فیلترهای کربن فعال استفاده می‌شود که یک روش قوی برای جذب و خنثی کردن بوهای نامطبوع است. در این روش، مولکول‌های بو در حین عبور از فیلتر، در بین ذره‌های فیلتر حبس می‌شوند و هوای خارج شده تمیز و بدون بو خواهد بود.

روکش آنتی‌میکروبیال

بخشی از بوی بد سطل پوشک ناشی از رشد جرم‌ها و باکتری‌ها در گذر زمان است. در برخی از مدل‌های سطل پوشک از روکش ضدمیکروب استفاده می‌شود که تا حد زیادی از جمع شدن و رشد باکتری در محیط سطل پوشک جلوگیری می‌کند. این مدل‌ها معمولا دیرتر و کمتر از سایر مدل‌ها بو می‌گیرند.

سیستم درزگیر

در بسیاری از مدل‌های سطل پوشک در طراحی درب سطل از سیستم‌های درزگیری مخصوصی  استفاده می‌شود که نقش موثری در حبس کردن بوها در داخل سطل و جلوگیری از نشت بو به بیرون دارند. سیستم‌های درب دوقفله (double-lock system) و سیستم درزگیر فشاری (push-button seal) از جمله نمونه‌های رایج در این زمینه هستند.

کیسه‌های معطر

یک روش رایج دیگر که در تولید بعضی از مدل‌های سطل پوشک مد نظر قرار می‌گیرد، استفاده از کیسه‌های معطر برای خنثی کردن بوی دایپرهای کثیف است. با اینکه این روش می‌تواند تا حدی بوی نامطلوب دایپرهای داخل کیسه را کاهش دهد، اما به اندازه روش‌های دیگر موثر نیست.

مواد شیمیایی بوگیر

بعضی از تولید کنندگان، مدل‌هایی از بوگیرهای شیمیایی را عرضه می‌کنند که به طور خاص برای استفاده در داخل سطل پوشک طراحی شده است. این بوگیرها اغلب به صورت ساشه‌ای یا دیسک عرضه می‌شوند که در داخل سطل قرار گرفته و به خنثی شدن بوهای داخل سطل کمک می‌کند.

بهترین مدل سطل پوشک چه مدلی است؟

مدل‌های متنوعی از سطل پوشک در بازار عرضه می‌شوند که هر یک ویژگی‌ها و قابلیت‌های خاص خود را دارند. مدل‌های مختلف سطل پوشک را می‌توان از نظر جنس یا فناوری‌های مورد استفاده برای مسدود کردن بوی دایپرهای کثیف طبقه‌بندی کرد. انتخاب بهترین مدل سطح پوشک تا حد زیادی به نیازها و ترجیح شخصی خانواده بستگی دارد.

سطل پوشک پلاستیکی

اکثر مدل‌های سطل پوشک از جنس پلاستیک بوده و از درب‌های مجهز به سیستم درزگیر برای مسدود کردن بوی دایپرهای کثیف بهره می‌برند. سطل پوشک پلاستیکی به دلیل قیمت مقرون به صرفه، وزن سبک و شست‌وشوی آسان مورد توجه اغلب خانواده‌ها قرار می‌گیرد. با این حال، دوام سطل پلاستیکی کمتر و احتمال بو گرفتن آن بیشتر است. انتخاب مدل‌های دارای روکش ضدباکتری می‌تواند تا حدی به جلوگیری از بو گرفتن سطل کمک کند.

سطل پوشک فلزی

در مدل‌های فلزی سطل پوشک اغلب از فیلتر کربنی برای جذب بو استفاده می‌شود. مدل‌های فلزی به طور کلی دوام بیشتری دارند و کمتر بو می‌گیرند. با این حال وزن سنگین، قیمت بالاتر و احتمال زنگ زدن از دلایلی هستند که ممکن است خانواده‌ها را از انتخاب این مدل‌ها منصرف کنند.

با وجود تفاوت در طراحی، تمامی مدل‌های سطل پوشک نوزاد یک هدف یکسان دارند: افزایش سطح بهداشت و آسان کردن مراحل تعویض و دور انداختن دایپرهای کثیف. انتخاب مدل مناسب سطل پوشک، به شما در صرفه‌جویی در زمان و تمیز و خوشبو ماندن منزل کمک خواهد کرد.

برای خرید سطل پوشک به چه نکاتی توجه کنیم؟

مانند هر کالای دیگری، در انتخاب و خرید سطل پوشک نیز با گزینه‌های متعددی در بازار روبه رو خواهید بود و برای یک خرید رضایت‌بخش لازم است نکات متعددی را مد نظر قرار دهید. در ادامه به بعضی از مهمترین نکات در انتخاب مدل مناسب سطل پوشک می‌پردازیم.

ظرفیت سطل پوشک

تعداد پوشک‌های کثیف نوزاد در طول روز را مد نظر قرار داده و مدل‌هایی را انتخاب کنید که ظرفیت کافی برای قرار دادن حجم مورد انتظارتان از پوشک‌های کثیف را داشته باشد. به خصوص اگر بچه‌های دوقلو داشته باشید، لازم خواهد بود مدل‌هایی با ظرفیت بیشتر را مد نظر قرار دهید.

سیستم‌های بوگیر

داشتن یک درب محکم با درزگیری مناسب برای جلوگیری از نشت بو حداقل انتظارات از یک سطل پوشک است. در عین حال فیلتر کربنی، بوگیرهای شیمیایی و پوشش ضدمیکروب می‌توانند قدرت جذب بوهای نامطبوع را تا حد قابل توجهی افزایش دهند.

سهولت استفاده از سطل پوشک

قبل از تصمیم‌گیری نهایی مراحل قرار دادن کیسه زباله در داخل سطل پوشک، نحوه انداختن دایپرهای کثیف در داخل سطل و در نهایت نحوه بیرون آوردن کیسه حاوی پوشک‌های کثیف از داخل سطل را بررسی کنید. در طراحی اغلب مدل‌ها تلاش می‌شود تمامی این مراحل به ساده‌ترین شکل ممکن صورت بگیرد اما در نهایت این شما هستید که باید در هنگام استفاده از مدل انتخابی احساس راحتی کنید.

نوع کیسه مورد نیاز

برای بعضی از مدل‌ها، باید از کیسه‌های مخصوص پوشک استفاده کنید و در بعضی مدل‌ها امکان قرار دادن کیسه زباله معمولی نیز وجود دارد. دسترسی آسان به کیسه مورد نیاز برای سطل پوشک و امکان استفاده از گزینه‌های جایگزین، موضوعی است که بهتر است در هنگام خرید مد نظر قرار داشته باشید تا در گذر زمان با مشکل مواجه نشوید.

چند توصیه کاربردی برای استفاده از سطل پوشک

  • سطل پوشک را دور از دسترس بچه‌ها و یا حیوانات خانگی قرار دهید.
  • از جمع کردن پوشک‌های بیشتر از ظرفیت سطل اجتناب کنید و سطل را به موقع خالی کنید.
  • برای جلوگیری از تجمع جرم و باکتری، سطل پوشک را به طور منظم با آب گرم و صابون ملایم بشویید.
  • از کیسه‌های مناسب بر اساس توضیحات تولید کننده استفاده کنید.
  • اگر سطل پوشک از نوع فیلتردار است، فیلتر آن را متناسب با توضیحات تولید کننده به صورت منظم تعویض کنید.

 

سطل پوشک تامی تیپی مدل Twist & Clickکاست سطل پوشک تامی تیپی

 

منبع : بامبینو کالا

نظرات
نوشتن نظر بستن فرم نظر
تنها کاربرانی که ثبت‌نام کرده‌اند می‌توانند نظرات خود را وارد نمایند.
Close