بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
صفحه اصلی بلاگ بامبینو کالا

راهنمای جامع خرید نی نی لای لای برای والدین

راهنمای جامع خرید نی نی لای لای برای والدین

هیچ چیز به اندازه راحتی و شادی بچه‌ها، پدر و مادر را خوشحال نمی‌کند. اگر شما بتوانید برای مدت کوتاهی از مراقبت نوزاد دست بکشید و با خودتان خلوت کنید که چه بهتر. همین دو نکته، یعنی نیاز به اندکی استراحت و در عین حال اطمینان از راحتی و سلامتی بچه‌ها، باعث محبوبیت نی نی لای لای ها بین خانواده‌ها شده است.

با این حال، همچون تمامی لوازم سیسمونی نوزاد، شما باید بدانید که برای انتخاب و خرید نی نی لای لای به چه نکاتی باید دقت کنید. همچنین در هنگام خرید باید با نکات ایمنی استفاده از نی نی لای لای آشنا باشید تا مطمئن شوید این وسیله برای رفع نیازهای شما کاربردی است یا خیر.

در این مطلب، ما ابتدا تفاوت‌های نی نی لای لای با گهواره(گهواره برقی) و تاب برقی را توضیح می‌دهیم تا انتخاب برای شما آسانتر شود. سپس به نکات مهم در خصوص ایمنی نی‌نی لای‌لای خواهیم پرداخت. در نهایت به سوالاتی که در هنگام خرید نی نی لای لای باید از خود بپرسید اشاره خواهیم کرد.

 

تاب برقی، گهواره برقی، و نی نی لای لای

تنوع محصولات سیسمونی نوزاد در بازار، انتخاب را برای والدین سخت می‌کند. اگر شما قصد خرید نی نی لای لای را دارید اما تفاوت‌های آن با سایر محصولات مشابه برایتان مبهم است، می‌توانید از توضیحات این بخش برای تصمیم‌گیری نهایی استفاده کنید.

نی نی لای لای

نی نی لای لای، تقریباً شبیه صندلی گهواره‌ای بزرگسالان است. دو پایه هلالی برای این وسیله در نظر گرفته شده اند که با وارد کردن فشار ملایم از طرف والدین به آرامی حرکت می‌کند و نوزاد را سرگرم می‌کند. کودک در داخل نی‌نی لای‌لای در وضعیت خوابیده یا نیمه‌خوابیده به استراحت یا بازی می‌پردازد که البته مدل ثابت یا فنری آن نیز موجود هست که بیشتر برای جای خواب نوزاد استفاده می‌گردد که قابلیت حمل در هرکجای خانه را دارد.

گهواره برقی

بر خلاف نی نی لای لای، گهواره برقی با پایه های ثابت و صاف طراحی شده است و بخش صندلی آن با حرکت به سمت چپ و راست بچه‌ها را سرگرم می‌کند. بعضی از مدل‌ها برقی نیستند و به صورت صندلی پرنده با فشار ساده از طرف والدین صندلی آنها به بالا و پایین حرکت می‌کنند.

تاب برقی

تاب برقی از یک صندلی کوچک تشکیل شده است که به یک پایه مخصوص متصل است و به صورت خودکار به جلو و عقب یا طرفین(در مدل‌های گرانتر) حرکت می‌کند. مدل‌های مختلف تاب برقی در بازار با برق شهری و باتری کار می‌کنند. 

نکات ایمنی برای استفاده از نی نی لای لای

مهمترین اولویت برای والدین، حفظ ایمنی و سلامتی نوزاد است. برای این منظور، در هنگام خرید و استفاده از نی نی لای لای باید به بعضی نکات مهم توجه کنید. به دلیل اهمیت موضوع، ما این نکات را پیش از سایر مواردی که لازم است برای انتخاب و خرید نی‌نی لای‌لای مورد توجه قرار دهید مطرح می‌کنیم.

نوزاد را نباید داخل نی‌نی لای‌لای بخوابانید.

بسیاری از تولید کنندگان، نی نی لای لای خود را محصولی راحت و ایمن برای خواباندن نوزاد معرفی می‌کنند. اما حقیقت این است که نی‌نی لای‌لای وسیلهٔ امنی برای خواباندن بچه‌ها نیست.

بعضی از پزشکان اطفال می‌گویند که نی‌نی لای‌لای ها معمولاً بین مادران برای خواباندن بچه محبوب هستند. مدل‌های مختلف نی‌نی لای‌لای معمولاً عملکردی فوق‌العاده در آرام کردن بچه‌ها دارند. همچنین این وسیله معمولاً با تشکچه و پدهای نرم و راحت و کمربند ایمنی عرضه می‌شود. این مزایا می‌تواند این تصور را ایجاد کند که بچه‌ها می‌توانند به راحتی داخل نی‌نی لای‌لای بخوابند. در حالی که این برداشت کاملاً اشتباه است.

تنها لوازم مناسب برای خواباندن مناسب، تخت کنار مادر و گهواره هستند. نوزاد باید به پشت و روی یک سطح صاف، هموار و محکم خوابانده شود. همچنین نباید هیچ گونه لوازم اضافی همچون تشکچه اضافی، عروسک، بالش و بالشتک در محل خواب نوزاد قرار گیرد.

بنابراین نی‌نی لای‌لای جایگزین تخت مخصوص نوزاد نمی‌شود و نمی‌توانید از آن برای خواباندن بچه استفاده کنید. ممکن است تسمه‌های کمربند ایمنی به دور بدن و دست و پای بچه پیچیده و آنها را آزار دهد. همچنین به دلیل شیب صندلی نی‌نی لای‌لای، احتمال خم شدن سر و گردن به جلو و خفگی وجود دارد.

شما می‌توانید برای بازی، سرگرمی، استراحت و غذا دادن نوزاد را داخل نی‌نی لای‌لای قرار دهید. اما به محض اینکه متوجه شدید بچه به خواب رفته است یا در حال به خواب رفتن است باید او را به تخت خودش منتقل کنید.

همیشه نی نی لای لای را روی زمین قرار دهید.

ممکن است در هنگام کار در آشپزخانه، به ذهن‌تان خطور کند که نی‌نی لای‌لای را روی سنگ اوپن یا میز آشپزخانه قرار دهید تا حواس‌تان بیشتر به بچه باشد. با این حال باید بدانید که این کار به هیچ وجه ایمن نیست. هیچ وقت نباید نوزاد را روی سطوح بلند قرار دهید.

همیشه باید مطمئن شوید که نی‌نی لای‌لای روی زمین سخت و مقاوم قرار گرفته و امکان سقوط یا واژگون شدن آن وجود ندارد. بنابراین قرار دادن این وسیله روی مبل، تخت و سایر موارد مشابه نیز توصیه نمی‌شود.

نوزاد را به همراه نی‌نی لای‌لای جابه‌جا نکنید.

یکی دیگر از اشتباهاتی که متاسفانه برخی والدین مرتکب می‌شوند، جابه‌جا کردن نی‌نی لای‌لای زمانی است که نوزاد در داخل آن قرار دارد. اگر لازم است نی‌نی لای‌لای را از اتاقی به اتاق دیگر ببرید، قبل از این کار باید نوزاد را از روی آن بلند کنید. نباید کوتاه بودن مسافت شما را وسوسه کند که نوزاد را به همراه نی‌نی لای‌لای جابه‌جا کنید.

بچه‌ها را داخل نی‌نی لای‌لای تنها نگذارید.

نی‌نی لای‌لای وسیله مناسبی برای مراقبت از بچه‌ها در زمان‌هایی است که دست شما بند است و کارهای ضروری برای انجام دادن دارید. با این حال دقت کنید که قرار داشتن بچه داخل نی‌نی لای‌لای به معنی امنیت صد در صدی نیست و نمی‌توانید بچه‌ها را در این حالت تنها بگذارید. بهتر است همواره گوشه چشمی به کودک داشته و دورادور مراقب باشید.

بستن کمربند ایمنی را جدی بگیرید.

اینکه نی‌نی لای‌لای‌ها با کمربند ایمنی طراحی می‌شوند دلیلی دارد. برای اطمینان از ایمنی نوزاد در داخل نی نی لای لای، همواره کمربند ایمنی را به دقت ببندید. همچنین به طور مرتب چک کنید که تسمه و سگگ‌های کمربند ایمنی سالم باشند و اثر هیچ گونه آسیب و خوردگی روی آنها نباشد. کمربند ایمنی را نه زیادی سفت و نه زیادی شل ببندید. میزان کیپ بودن کمربند ایمنی در حدی باید باشد که از سر خوردن نوزاد جلوگیری شود بدون آنکه تسمه‌های کمربند دست و پای بچه را اذیت کند.

محدودیت وزنی را کنترل کنید.

بر روی هر مدل نی‌نی لای‌لای محدودیت وزنی آن توسط شرکت سازنده ذکر می‌شود. همیشه این عدد را به یاد داشته باشید و به محض اینکه نوزاد به وزن مورد نظر رسید استفاده از نی‌نی لای‌لای را متوقف کنید. همچنین زمانی که نوزاد بتواند به تنهایی بنشیند، قرار دادن او داخل نی‌نی لای‌لای ایمن نخواهد بود.

ممکن است بر روی برخی مدل‌ها در کنار ظرفیت وزنی، محدودهٔ سنی نیز ذکر شده باشد. مثلا نوشته شده باشد محصول تا شش ماهگی قابل استفاده است. باید بدانید که اولویت با وزن است و اگر نوزاد شما زودتر از شش ماهگی به وزن مورد نظر رسید، باید استفاده از نی‌نی لای‌لای را متوقف کنید.

نوزاد زیر ۴ ماه را به صورت خوابیده داخل نی‌نی لای‌لای قرار دهید.

عضلات بچه‌های تازه متولد شده به اندازه‌ای قوی نیست که بتوانند سر و گردن خود را به درستی نگه دارند. بنابراین در ماه‌های اول تولد، از حالت نیمه‌خوابیده و نشسته نی‌نی لای‌لای اجتناب کنید. بر اساس نظر پزشکان اطفال، بچه‌ها تا ۴ ماهگی باید در خوابیده‌ترین وضعیت ممکن در داخل نی‌نی لای‌لای و گهواره خوابانده شوند. این نکته در مورد سایر لوازم سیسمونی همچون تاب و گهواره برقی نیز صادق است.

 

نی نی لای لای Cam مدل Giocamنی نی لای لای مدل Long Shang مدل 1883 گهواره و نی نی لای لای Mastela مدل 5in1

برای انتخاب و خرید بهترین مدل نی نی لای لای به چه نکاتی توجه کنیم؟

پس از در نظر گرفتن تمامی نکات ایمنی که پیش از این به آنها اشاره شد، اکنون می‌توانید سایر عوامل برای انتخاب یک نی‌نی لای‌لای مناسب را مد نظر قرار دهید. در این بخش به نکات مهم برای انتخاب و خرید بهترین نی‌نی لای‌لای اشاره می‌کنیم. به طور کلی یک مدل ایده‌آل راحتی و سلامتی نوزاد را تضمین می‌کند و در عین حال استفاده از آن برای والدین آسان است.

زمان استفاده از نی‌نی لای‌لای

یکی از عوامل مهمی که هنگام خرید لوازم سیسمونی باید مد نظر قرار دهید، مدت زمان استفاده از آن است. همان طور که پیش از این اشاره شد، شما تا زمانی می‌توانید از نی‌نی لای‌لای استفاده کنید که نوزاد بتواند به تنهایی بنشیند. بنابراین بیشتر از چند ماه به این وسیله نیاز نخواهید داشت. با اینکه همچنان بهتر است یک مدل باکیفیت را انتخاب کنید، اما توجه کنید که خرید نی‌نی لای‌لای یک سرمایه‌گذاری طولانی‌مدت نیست و شما به وسیله‌ای گران با ملحقات بیشمار نیاز ندارید.

امکانات جانبی نی‌نی لای‌لای

پیش از خرید در مورد لوازم و امکانات جانبی مورد نیازتان تصمیم بگیرید. آویزهای عروسکی و اسباب‌بازی، چراغ، باکس موزیکال، و قابلیت ویبره از جمله مواردی هستند که ممکن است وجودشان برای شما مهم باشد. به عنوان مثال اگر نوزاد مبتلا به کولیک باشد، ممکن است قابلیت ویبره برای آرام کردن کودک ضروری باشد. عروسک‌ها و آویزها برای بعضی کودکان سرگرم کننده هستند و در مقابل حواس بعضی بچه‌ها را پرت می‌کنند. با تصمیم‌گیری در مورد امکانات جانبی، راحت‌تر می‌توانید مدل مناسب را از میان انبوه مدل‌های متنوع نی‌نی لای‌لای و گهواره نوزاد انتخاب کنید.

نیاز به باتری و برق شهری

مدل‌های سادهٔ نی‌نی لای‌لای برای حرکت کردن تنها به یک فشار ملایم از طرف والدین نیاز دارند و استفاده از آنها دردسر خاصی ندارد. سایر مدل‌ها با امکاناتی نظیر ویبره، چراخ، و باکس موزیکال برای کار کردن نیاز به باتری و برق دارند. در این صورت بهتر است تعداد و مدل باتری‌های مورد نیاز، امکان اتصال به برق شهری، نوع آداپتور و مواردی از این قبیل را بررسی کنید تا در حین استفاده دچار مشکل نشوید.

ابعاد نی‌نی لای‌لای

قبل از انتخاب نهایی و خرید نی‌نی لای‌لای فضایی که برای قرار دادن وسیله در اختیار دارید بررسی کنید تا مدلی بسیار بزرگ و جاگیر انتخاب نکنید. در صورت انتخاب مدل‌های تاشو، ابعاد در هر دو حالت باز و تاشو را بررسی کنید تا برای نگهداری و جابه‌جایی نی‌نی لای‌لای با مشکل روبه‌رو نشوید.

قابلیت تاشو و جابه‌جایی

اگر شما بیشتر اوقات را در خانه حضور دارید، احتمالا قابلیت جابه‌جایی نی‌نی لای‌لای اهمیت زیادی نداشته باشد. با این حال اگر به طور مرتب در حال جابه‌جا شدن هستید، این ویژگی مهم خواهد بود. به عنوان مثال اگر به طور مکرر به مسافرت می‌روید یا بچه‌ها را به خانه پدربزرگ و مادربزرگ می‌برید لازم است تا نی‌نی لای‌لای را برای راحتی بچه با خودتان جابه‌جا کنید. در این صورت اندازه نی‌نی لای‌لای باید برای حمل با ماشین مناسب باشد. همچنین داشتن کاورهای مخصوص برای جابه‌جایی می‌تواند کار شما را آسان کند.

قابلیت پاکسازی آسان

هر وسیله‌ای که به بچه‌ها ربط داشته باشد خواه یا ناخواه به سرعت کثیف می‌شود و شما باید به طور مداوم آن را تمیز کنید. بنابراین قابلیت پاکسازی آسان یکی از مهمترین ویژگی‌های لوازم سیسمونی نوزاد است. در انتخاب نی نی لای لای به دنبال مدل‌هایی باشید که روکش آنها قابلیت جداسازی و شستشو با ماشین لباسشویی را داشته باشد. همچنین باید بتوانید سایر اجزا و بدنه وسیله را نیز به راحتی و با دستمال نم‌دار پاک کنید.

 

نی نی لای لای فیشر پرایس مدل Newborn to Toddler نی نی لای لای نونا مدل Leafگهواره و نی نی لای لای جیکل مدل Rella

جمع‌بندی و سخن پایانی

همان طور که گفته شد برای خواباندن بچه‌ها نباید روی نی‌نی لای‌لای، تاب برقی یا گهواره برقی حساب کنید. با این حال این لوازم می‌توانند با آرام و سرگرم کردن نوزاد به شما کمک می‌کنند تا زمانی را به استراحت و انجام کارهای ضروری خود اختصاص دهید. شما می‌توانید متناسب با نیازهای خود هر یک از مدل‌های نی‌نی لای‌لای و تاب برقی را برای کودکان خریداری کنید. بهتر است قبل از انتخاب نهایی با درست کردن فهرستی از نکات ایمنی و ویژگی‌های مورد انتظار خود، انتخاب مدل مناسب از میان انبوه مدل‌های موجود در بازار را برای خودتان آسان کنید.

 

 

منبع: newtonbaby

نظرات
نوشتن نظر بستن فرم نظر
تنها کاربرانی که ثبت‌نام کرده‌اند می‌توانند نظرات خود را وارد نمایند.
Close