بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
صفحه اصلی بلاگ بامبینو کالا

لگن آموزشی کودک

لگن آموزشی کودک

از پوشک گرفتن بچه‌ها و یاد دادن استفاده از سرویس بهداشتی را می‌توان یکی از پیچیده‌ترین مراحل در تربیت بچه‌های خردسال دانست. درک سازوکار عمل دفع به خودی خود برای بسیاری از بچه‌ها دشوار است و ابعاد و ساختار سرویس بهداشتی معمولی ترس آنها از این مسئله را افزایش می‌دهد.

لگن آموزشی کودک، وسیلهٔ کاربردی و مفیدی است که به منظور یادگیری آسان‌تر استفاده از سرویس بهداشتی برای بچه‌ها طراحی شده است. اما ممکن است برای شما جای سؤال باشد که از چه سنی می‌توانید به آموزش استفاده از سرویس بهداشتی به بچه‌ها بپردازید. در این مطلب ضمن پاسخ به این سؤال، به برخی نکات کاربردی در استفاده از لگن آموزشی خواهیم پرداخت.

چه زمانی برای استفاده از لگن آموزشی مناسب است؟

یکی از سوالات مهم والدین این است که آموزش استفاده از لگن کودک را از چه زمانی باید شروع کنند. باید بگوییم که سن مشخصی برای شروع استفاده از لگن آموزشی و یاد دادن دستشویی رفتن برای کودکان وجود ندارد. آمادگی بچه‌ها برای استفاده از سرویس بهداشتی با میزان رشد فیزیکی و شناختی آنها تعیین می‌شود.


چه زمانی بچه‌ها آمادهٔ استفاده از لگن آموزشی هستند؟

اکثر بچه‌ها در سنین ۱۸ تا ۲۴ ماهگی آمادگی لازم برای یادگیری را کسب می‌کنند. اما بعضی از بچه‌ها ممکن است تا ۳ سالگی همچنان برای کسب این مهارت آماده نباشند. دقت کنید که عجله کردن در این زمینه حتی می‌تواند اثر معکوس داشته و یادگیری بچه‌ها را به تأخیر بیندازد. برای اینکه ببینید آیا بچه‌ها آمادهٔ استفاده از لگن آموزشی هستند یا نه، می‌توانید نکات زیر را بررسی کنید:

 • آیا بچه‌ها می‌توانند راه بروند و روی لگن آموزشی بنشینند؟
 • آیا بچه‌ها می‌توانند شلوار خود را به تنهایی بالا و پایین بکشند؟
 • آیا بچه‌ها می‌توانند به مدت حداقل ۲ ساعت پوشک خود را خشک نگه دارند؟
 • آیا بچه‌ها می‌تواند دستورالعمل‌های ساده را یاد گرفته و اجرا کنند؟
 • آیا بچه‌ها توانایی تشخیص و اطلاع دادن زمان دستشویی خود را دارند؟
 • آیا بچه‌ها به طور کلی به پوشیدن لباس زیر کودکان و استفاده از سرویس بهداشتی علاقه نشان می‌دهند؟

اگر پاسخ بسیاری از این سوالات مثبت است، احتمالا کودک شما برای یادگیری استفاده از سرویس بهداشتی و لگن آموزشی آماده است.

والدین به چه نکاتی باید توجه کنند؟

یاد دادن استفاده از لگن آموزشی به بچه‌ها، وقت و انرژی زیادی از والدین می‌گیرد و آمادگی پدر و مادر نیز به اندازهٔ آمادگی کودکان مهم است. زمانی را برای یاد دادن استفاده از سرویس بهداشتی به بچه‌ها انتخاب کنید که فرصت و حوصلهٔ کافی برای این کار داشته باشید و بتوانید به مدت چند ماه، به طور روزانه بچه‌ها را در این زمینه همراهی کنید.

پدر و مادر باید صبور باشند و سرعت پیشرفت آموزش‌ها را با علاقهٔ بچه‌ها تنظیم کنند نه عجله و اشتیاق خودشان. برخی از نکات مهم که می‌تواند تأثیر قابل توجهی در موفقیت والدین در این زمینه داشته باشد عبارتند از:

 1. بچه‌های مختلف از نظر خلقیات با هم فرق دارند. هیچ کدام از بچه‌ها را از نظر نحوهٔ یادگیری و سرعت پیشرفت، با سایر فرزندان خود و یا بچه‌های دوستان و آشنایان مقایسه نکنید.
 2. به هیچ وجه سرعت رشد بچه‌ها در این زمینه را به هوش یا لج‌بازی آنها ربط ندهید و در صورت دشواری یادگیری، پیش روی آنها رفتارهایی از سر ناراحتی و ناامیدی نشان ندهید.
 3. قبول کنید که تصادف و اشتباه در این فرآیند غیرقابل اجتناب است و نباید بچه‌ها را به خاطر خطاهایشان در این زمینه سرزنش و تنبیه کنید.
 4. کلمات مناسبی برای اشاره کردن به ادرار و مدفوع انتخاب کرده و به بچه‌ها یاد دهید. دقت کنید که در کنار بچه‌ها از الفاظ منفی همچون کثیف و بدبو برای توصیف این موضوعات استفاده نکنید.
 5. تا قبل از دیدن علائم آمادگی در کودکان برای آموزش دادن عجله نکنید. اجازه ندهید سایر اعضای خانواده، آشنایان و فامیل با یادآوری سن بچه‌ها شما را در این زمینه تحت فشار بگذارند.

نکات مهم برای استفاده از لگن آموزشی کودک

استفاده از لگن آموزشی به خودی خود یک روش کاربردی برای آموزش سریع و آسان استفاده از سرویس بهداشتی برای بچه‌هاست. اما با رعایت برخی نکات کاربردی می‌توانید شانس موفقیت در این زمینه را افزایش دهید. در این بخش، به مهمترین بایدها و نبایدها در استفاده از لگن آموزشی و یاد دادن استفاده از سرویس بهداشتی به کودکان می‌پردازیم.

نظر بچه‌ها مهم است

اینکه بچه‌ها به لگن آموزشی خود علاقه داشته باشند، تأثیر چشمگیری در سرعت یادگیری آنان دارد. علاوه بر این، مشارکت در انتخاب مدل دلخواه به بچه‌ها احساس استقلال می‌دهد و این روحیه، احتمال همکاری آنان در فرآیند یادیگری را نیز افزایش می‌دهد. بنابراین چه به صورت آنلاین خرید می‌کنید و چه به صورت حضوری، نظر بچه‌ها را در مورد مدل مورد علاقه‌شان بپرسید و به آنان حق انتخاب بدهید.

استفاده از لگن آموزشی را زودتر از موعد شروع کنید

یادگیری استفاده از سرویس بهداشتی و لگن آموزشی باید از زمانی شروع شود که بچه‌ها خودشان علائم آمادگی را نشان دهند. با این حال، شما می‌توانید لگن آموزشی را زودتر خریداری کنید و از آن به عنوان یک وسیلهٔ بازی استفاده کنید. مثلا بچه‌ها را به نشستن روی لگن عادت دهید (بدون اینکه لباس‌هایشان را درآورند) و یا عروسک‌های بچه‌ها را روی آن بنشانید تا بچه‌ها نحوهٔ کار با آن را یاد گرفته و کاملاً به این وسیله عادت کنند.

از کتاب‌های آموزشی مخصوص کمک بگیرید

بچه‌ها در این سنین، معمولا به صحبت کردن در مورد دستشویی کردن و دلایل آن علاقه دارند. بسیاری از بچه‌ها از این موضوع ترس دارند چون فکر می‌کنند بدن آنها در حین دستشویی کردن آسیب می‌بیند. کتاب‌های آموزشی بسیاری برای آموزش این موضوع به زبان کودکانه وجود دارند که می‌توانید شب‌ها قبل از خواب برای بچه‌ها بخوانید و سپس به سوالاتی که برای آنها پیش می‌آید با حوصله جواب بدهید. بدین ترتیب، ترس و مقاومت بچه‌ها برای استفاده از لگن آموزشی تا حد زیادی از بین خواهد رفت.

از جایزه‌های مناسب غافل نشوید

یک سری از استیکرهای مورد علاقهٔ بچه‌ها را تهیه کنید و در هر بار استفاده از لگن آموزشی و رفتن به سرویس بهداشتی، اجازه دهید یکی از استیکرها را به عنوان جایزه انتخاب کنند و در محل دلخواه آنان (مثلا روی لباس‌شان) بچسبانید.

استیکرها یا یک گاهی شکلات و آبنبات به عنوان جایزه کافی هستند و لازم نیست در این زمینه زیاده‌روی کنید. وعدهٔ جایزه‌های بزرگتر و جذاب‌تر می‌تواند باعث شود بچه‌ها حتی در زمان‌هایی که نیاز به دستشویی ندارند بیش از حد برای این کار تلاش کنند که در طولانی مدت باعث اضطراب شده و نتیجهٔ معکوس خواهد داشت.

لگن را در دسترس بچه‌ها قرار دهید

سعی کنید لگن آموزشی همیشه در دسترس بچه‌ها باشد طوری که با احساس علائم نیاز به سرویس بهداشتی، بتوانند به سرعت از آن استفاده کنند. در صورت مشاهدهٔ علائمی که بچه‌ها نیاز به استفاده از سرویس دارند، می‌توانید از آنها سؤال کرده و یادآوری کنید که می‌توانند از لگن آموزشی یا سرویس بهداشتی استفاده کنند.

بچه‌ها را تحت فشار نگذارید

شما می‌توانید نحوهٔ تشخیص علائم نیاز به دستشویی را به بچه‌ها آموزش دهید و زمانی که درست تشخیص می‌دهند و به موقع از سرویس استفاده می‌کنند آنها را تشویق کنید. اما در نهایت این بچه‌ها هستند که باید به شما بگویند نیاز به استفاده از سرویس دارند و شما نباید به دفعات مکرر از آنها در این مورد سؤال بپرسید.

به بچه‌ها حق انتخاب بدهید

در بازار مدل‌های متنوعی از لگن آموزشی وجود دارند. بعضی مدل‌ها به صورت رابط سرویس فرنگی، روی سرویس معمولی بزرگسالان نصب می‌شوند و بعضی به طور مخصوص برای استفادهٔ بچه‌ها طراحی می‌شوند. بعضی مدل‌ها هم دو کاره هستند. در صورتی که از هر دو مدل، یک محصول را خریداری کرده باشید، می‌توانید به بچه‌ها حق انتخاب بدهید و هر بار بپرسید که آیا می‌خواهند از سرویس بهداشتی استفاده کنند یا لگن آموزشی. این کار ضمن دادن حس استقلال به بچه‌ها، می‌تواند سرعت یادگیری آنان در استفاده از سرویس معمولی را افزایش دهد.

از زیرانداز مناسب استفاده کنید

برای استفاده از لگن آموزشی در محل‌هایی غیر از سرویس بهداشتی بهتر است از یک زیرانداز استفاده کنید. با این کار از دردسرهای احتمالی کثیف شدن منزل جلوگیری می‌شود. بچه‌ها نیز استرس کمتری خواهند داشت. زیراندازهای مخصوص تعویض پوشک، می‌توانند گزینه مناسبی برای این کار باشند.

دستمال و اسپری آنتی باکتریال را فراموش نکنید

شستن لگن آموزشی کودک پس از هر بار استفاده ضروری است. اما شستشو به تنهایی نمی‌تواند همهٔ جرم‌ها و باکتری‌های ریز را از بین ببرد. برای افزایش میزان بهداشت کار، بهتر است پس از شستشو و خشک کردن، وسیله را با یک بار دستمال‌ها و اسپری‌های آنتی باکتریال نیز پاکسازی کنید.

 

منبع: بامبینو کالا

نظرات
نوشتن نظر بستن فرم نظر