بسته
شما هیچ موردی در سبد خرید خود ندارید.
جستجو
صفحه اصلی بلاگ بامبینو کالا

روش‌های مختلف تشخیص بیماری کودک

روش‌های مختلف تشخیص بیماری کودک

تشخیص بیماری کودک همیشه آسان نیست. گاهی اوقات ممکن است علائم بیماری کودک بسیار خفیف باشند. در صورتی که شما به عنوان والدین این علائم را به خوبی بشناسید و به موقع تشخیص دهید، قطعا می‌توانید از تشدید بیماری جلوگیری کنید.
به همین منظور لازم است تا بدانید که در صورت بروز بیماری، باید چه اقدامی انجام دهید؟ چه زمانی فرزندتان را به مرکز درمانی ببرید و تا چه مدت باید از فرزندتان مراقبت کنید.
طبیعتا زمانی که کودک شما به پزشک نیاز داشته باشد، علائم بسیار حاد و شدیدی دارد. اما اگر این علائم چندان شدید نباشند، ممکن است ناگهان وضعیت سلامت عمومی کودکتان بهم بریزد. پس خوب است تا در این زمینه آگاهی‌های لازم را داشته باشید.

 تشخیص بیماری کودک
در مراحل اولیه

تشخیص بیماری کودک در مراحل اولیه بیماری نیاز به دقت و توجه بالای شما دارد. اولین و مهمترین نشانه بیماری کودک، نوع رفتار اوست. شاید کودک شما متوجه بیمار شدن خودش نباشد. در این صورت بهانه جویی می‌کند و رفتارهای عجیب و غریبی از خودش نشان می‌دهد. چه بسا اینکه او خودش از وضعیت درونی‌اش بی‌خبر است. همانطور که می‌دانید کودکی که سالم باشد، شاد و پرانرژی است. بازی می‌کند و به انجام فعالیت‌های روزانه‌اش می‌پردازد. اما کودکی که بیمار باشد، قطعا بی‌حال و بی‌انرژی است.

تشخیص بیماری کودک از نوع بازی کردن او نیز پیداست. معمولا کودکانی که کمتر از 6 سال سن دارند، پر جنب‌وجوش هستند و کنجکاوی زیادی نسبت به محیط اطرافشان به خرج می‌دهند. حتی با هم سن و سالان خود بازی می‌کنند و انرژی زیادی را برای بازی کردن صرف می‌کنند. اما کودکانی که بیمار باشند، از حضور در جمع کودکان دیگر امتناع می‌کنند و ترجیح می‌دهند تا یک گوشه و با همان انرژی کمی که دارند، بازی کنند. این‌ها همگی علائم اولیه بیماری در کودک هستند که شما می‌توانید به راحتی تشخیص دهید. بنابراین اگر بدون هیچ دلیلی متوجه شدید کودکتان بی‌انرژی، سست، بی‌حوصله و کم تحرک است باید به علائم و نشانه‌های دیگر توجه کنید.

اصلی‌ترین نشانه بیماری کودک چیست؟

پس از تشخیص بیماری کودک در مراحل اولیه شما باید به سایر رفتارهای او توجه کنید. همچنین یک سری نشانه‌ها هستند که خبر از بیمار بودن کودک می‌دهند. این نشانه‌ها را بررسی کنید تا به نتیجه برسید که آیا حقیقتا فرزند من بیمار شده است؟ با بیمار شدن کودک نشانه‌های زیر در وی بروز پیدا می‌کنند:

  • بی‌اشتهایی

یکی از راه‌های تشخیص بیماری کودک، بی‌اشتهایی اوست. حتما شما می‌دانید که کودکتان در روز چند وعده و میان وعده میل می‌کند. یا چند نوبت در روز شیر می‌خورد. در صورتی که الگوی طبیعی تغذیه او دچار اختلال شده باشد، قطعا این یکی از نشانه‌های بیماری در کودک است. چرا که به محض بیمار شدن، سیستم گوارشی کودک تحت تاثیر قرار می‌گیرد و اشتهای او کم می‌شود. گاهی اوقات ممکن است او نسبت به غذا خوردن کاملا بی‌میل شود.

  • اضطراب و پریشانی

از دیگر راه‌های تشخیص بیماری کودک مضطرب بودن و پریشان بودن اوست. معمولا کودکان بیمار بسیار تحریک‌پذیر و آشفته حال هستند. اضطراب در چهره و رفتار آنها پیداست و دائما حالت پریشانی دارند. کودکان بیمار با کوچکترین مشکلی گریه می‌کنند و از جمع فاصله می‌گیرند. این رفتارها در یک کودک بیمار کاملا طبیعی هستند.

  • عدم تمایل به بازی کردن

یکی دیگر از راه‌های تشخیص بیماری کودک این است که او نسبت به بازی کردن و فعالیت کردن هیچ تمایلی نشان نمی‌دهد. خسته، آشفته، رنگ برافروخته است و مدام از حضور در جمع کودکان امتناع می‌کند.

  • حساسیت به سرما و گرما

کودک بیمار نسبت به سرما و گرما حساسیت زیادی نشان می‌دهد. گاهی اوقات ممکن است علیرغم اینکه دمای اتاق معمولی است، او نسبت به سرما یا گرما شکایت کند. همگی این بهانه‌جویی‌ها نشات گرفته از بیماری است که هنوز به طور کامل نمایان نشده است.

اگر این علائم را تشخیص دادید، سریعا فرزندتان را نزد پزشک ببرید

گاهی اوقات تشخیص علائم بیماری کودک توسط والدین به گونه‌ای است که نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد و یا آنها را نادیده گرفت. در این زمان اصلا نباید صبر کرد و فقط باید کودک را نزد پزشک برد. اما آیا می‌دانید کدام علائم بیماری کودک خطرناک هستند و باید فورا پیگیری شوند؟ به مواردی که در ادامه عنوان می‌کنیم، توجه داشته باشید.

  • تب

یکی از بارزترین راه‌های تشخیص بیماری کودک، تب است. اگر احساس کردید کودک تب دارد، باید فورا او را نزد پزشک ببرید. آیا می‌دانید چرا؟ تب به تنهایی خطرناک نیست. در حقیقت مشکلی که باعث بروز تب شده است، خطرناک است و سلامت کودک را تهدید می‌کند. معمولا تب به دنبال عفونت بروز پیدا می‌کند. یا در بعضی از موارد نشانه ویروسی شدن بدن کودک است. پس باید برای تشخیص علت تب، او را نزد پزشک ببرید تا کاملا معاینه شود. در صورتی که نوزاد زیر 3 ماه به تب دچار شد، درنگ نکنید و فورا با اورژانس تماس بگیرید.

  • استفراغ

از دیگر نشانه‌های بیماری کودک که بسیار خطرناک است و باید توسط پزشک بررسی شود، استفراغ است. استفراغ در حقیقت یکی از واکنش‌های بدن است که نسبت به ناراحتی‌ها و بیماری‌های درونی بروز پیدا می‌کند.

  • اسهال

اگر کودک به اسهال دچار شد قطعا تشخیص بیماری کودک آسان‌تر خواهد بود. چرا که به دنبال این مشکل بی‌حالی و سایر ناراحتی‌های دیگر نیز بروز پیدا می‌کنند. اما در صورتی که کودک دچار اسهال شد باید فورا او را نزد پزشک ببرید. زیرا این مشکل باعث از دست رفتن مقدار زیادی آب، مایعات و املاح موجود در بدن کودک می‌شود و سلامت او را تهدید می‌کند.

  • درد

درد در ناحیه گلو، شکم، گوش و سایر نواحی بدن خطرناک است و فورا باید توسط پزشک بررسی شود.

  • بثورات

تشخیص بیماری کودک با مشاهده بثورات پوستی نیاز به بررسی پزشکی دارد. زیرا بثورات یکی از واکنش‌های بدن نسبت به آلرژی، عفونت، دارو، ویروس و... است. بنابراین علت بروز بثورات پوستی باید توسط پزشک بررسی شود.

تشخیص بیماری کودک در مراحل اولیه کار دشواری است. زیرا هنوز علائم بیماری به طور کامل نمایان نشده‌اند. در این بخش علائم اولیه بیماری کودک و همچنین علائم بیماری که خطرناک هستند را بررسی کردیم. حتما به این موارد توجه داشته باشید و بیماری کودک را به موقع تشخیص دهید. در این صورت سلامت کودکتان به خطر نمی‌افتد و در مراحل اولیه کنترل و درمان می‌شود.

منبع:pregnancybirthbaby

نظرات
نوشتن نظر بستن فرم نظر
تنها کاربرانی که ثبت‌نام کرده‌اند می‌توانند نظرات خود را وارد نمایند.
Close